Η συνεργασία του Μουσείου μας με το National Geographic μπήκε αισίως στο δεύτερο συνεχόμενο χρόνο. Το Μουσείο και το Κυνήγι Τρούφας που διοργανώνει, απ’ ότι φαίνεται αποτελούν σταθερές επιλογές για τον τεράστιο και πολυσχιδή αυτό οργανισμό, με την παγκόσμια απήχηση.

Με πάνω από 130 χρόνια ιστορία και με εμπειρίες απ’ όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη,  σχεδιάζει ταξίδια που απευθύνονται σε ιδιαίτερα απαιτητικούς και «ψαγμένους» ανθρώπους. Η επιλογή των ταξιδιών αυτών, γίνεται από ειδικό προσωπικό, το οποίο αφού τα ζήσει, καταλήγει σε αυτά, που καλύπτουν τις προϋποθέσεις και τη φιλοσοφία του.

Στα ταξίδια του λοιπόν στην Ελλάδα, συμπεριλαμβάνει το Μουσείο και το Κυνήγι Τρούφας, γεγονός ιδιαίτερης αξίας και μεγάλου συμβολισμού.

Είμαστε πραγματικά υπερήφανοι που στην πράξη ανταποκρινόμαστε στα υψηλά στάνταρ ενός σημαντικότατου οργανισμού, όπως το National Geographic.