Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων & Μουσείο Μανιταριών και η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία γιορτάζουν την Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστευσης των Πουλιών (MBD)

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μουσείο Μανιταριών και η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία σας προσκαλούν να γιορτάσετε μαζί μας την Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστευσης των Πουλιών (Migratory Bird Day) με εκπαιδευτικές δραστηριότητες, παρουσιάσεις και περιήγηση στην έκθεση του Μουσείου, αφιερωμένες στον Ασπροπάρη και τα μεταναστευτικά πουλιά. Οι εκδηλώσεις θα γίνουν στις 16 & 17 Μαΐου 2016.

Ελάτε μαζί μας να γνωρίσετε τον υπέροχο κόσμο της μετανάστευσης των πουλιών και να μάθουμε πώς μπορούμε να συμβάλλουμε και εμείς στην προστασία των τελευταίων Ασπροπάρηδων στα Μετέωρα. Το φετινό θέμα της MBD είναι η παράνομη θανάτωση, παγίδευση και εμπόριο πουλιών. Λεπτομέρειες για τις εκδηλώσεις θα ανακοινωθούν μετά το Πάσχα.