Παρουσίαση προγράμματος δράσεων του έτους- Συνέντευξη Τύπου

Την 1/9/2015, ημέρα Τρίτη, δώθηκε από το Διευθυντή του Μουσείου, κ. Νίκο Πάλλα, συνέντευξη τύπου, όπου παρουσιάστηκε το επικείμενο πρόγραμμα δράσεων του έτους.

Παρακάτω, παρατίθεται αυτούσια η ομιλία του κ. Πάλλα στην συνέντευξη τύπου:

Καλαμπάκα 01/09/2015

Σας καλωσορίζουμε στο Μουσείο μας και σας ευχαριστούμε που ανταποκριθήκατε στην πρόσκλησή μας.

Με τη συνέντευξη αυτή, ανοίγουμε ένα νέο κεφάλαιο στη διαδρομή του Μουσείου μας, που αν και καινούργιο, έχει μέχρι σήμερα αναλάβει σειρά πρωτοβουλιών, που το αναδεικνύουν ως ένα αυτόνομο κέντρο περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και δράσης.

Η νέα μας διαδρομή, θα χαρακτηρίζεται από ετήσια προγράμματα δραστηριοτήτων, που θα αναδεικνύουν τη φιλοσοφία, τις αρχές και τους στόχους μας και θα κατοχυρώνουν το Μουσείο μας, όχι απλά ως μια στατική έκθεση ζώων και μανιταριών, αλλά κυρίως ως ένα πόλο πρωτοβουλιών, που στη θέση της στατικότητας τοποθετεί τη δράση και την ενεργοποίηση.

Η ταυτότητά μας, επιδιώκουμε να χαρακτηρίζεται από μια συνεχή κινητικότητα, που παράγει γεγονότα και ευαισθητοποιεί τους πολίτες σχετικά με περιβαλλοντικά προβλήματα τοπικού ή γενικότερου χαρακτήρα.

Στη βάση αυτή, σας ανακοινώνουμε σήμερα τις δραστηριότητές μας, από τον Σεπτέμβριο του 2015 έως τον Αύγουστο του 2016.

Οι πρωτοβουλίες μας αυτές έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

1. Έχουν ως αιχμή τις σχολικές ηλικίες (πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει χώρος και για μεγαλύτερους.
  2. Εκτός της περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης, η διεύρυνση της γνώσης, αλλά και η σημασία της συμμετοχής στην αντιμετώπιση των προβλημάτων είναι πρωτεύουσας σημασίας.
  3. Η παροχή γνώσεων συνδυάζεται με τη διασκέδαση και η ανάδειξη του φυσικού μας πλούτου, με την ευαισθητοποίηση για την προστασία του.
  4. Αξιοποιούνται Παγκόσμιες Ημέρες (π.χ. για το Νερό), προκειμένου να αναδείξουμε περιβαλλοντικά προβλήματα.
  5. Διενεργούνται διαγωνισμοί σχετικοί με τη θεματολογία του Μουσείου που στόχο έχουν να συνδέσουν τις καλλιτεχνικές δεξιότητες με τη φύση και τις όμορφες στιγμές της.
  6. Αναδεικνύουμε τους καρπούς της φύσης, μέσα από τη μετατροπή τους σε παραδοσιακά εδέσματα με υψηλή διατροφική αξία.

Στη βάση αυτή, οι δράσεις του Μουσείου εξειδικεύονται ανά μήνα ως εξής:

Σεπτέμβριος 20/09 Έναρξη εκπαιδευτικών προγραμμάτων

01/09 Έναρξη διαγωνισμού “Φωτογράφος του Μήνα – Φωτογράφος της Χρονιάς”

Οκτώβριος Συνέχεια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

02-03-04/11 1η Γιορτή Μουσείου Μανιταριού, με την υποστήριξη των «Μανιταρόφιλων Ελλάδος», των «Μανιταρόφιλων Ηπείρου» και των «Μανιταρόφιλων Δυτικής Μακεδονίας»

10/10 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για τον Σεπτέμβριο

20/10 Έναρξη διαγωνισμού ζωγραφικής “Ζωγραφίζω τη Φύση”

31/10 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για τον Οκτώβριο

Νοέμβριος Συνέχεια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

04 &11/11 Εργαστήρι Origami

28/11 Έναρξη συνεργασίας με “Μύλο Ξωτικών”

30/11 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για το Νοέμβριο

Δεκέμβριος Συνέχεια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Συνέχεια Συνεργασίας με “Μύλο Ξωτικών”

Δράσεις με θέμα “Χριστούγεννα στο Μουσείο”

31/12 Λήξη διαγωνισμού “Ζωγραφίζω τη Φύση”

31/12 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για το Δεκέμβριο

Ιανουάριος Τέλος συνεργασίας με “Μύλο Ξωτικών”

Συνέχεια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Πρόταση συνεργασίας με Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών για έκθεση

Έναρξη προγράμματος “Συνάντηση με τους επιστήμονες”

31/1 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για τον Ιανουάριο

Φεβρουάριος Συνέχεια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Συνέχεια του προγράμματος “Συνάντηση με τους επιστήμονες”

02/02 Παγκόσμια Ημέρα για τους Υγροβιότοπους” (δράσεις)

14,21&28/02 Δράσεις “Κυριακή στο Μουσείο”

3 και 11/02 Εργαστήρι Origami

29/2 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για το Φεβρουάριο

Μάρτιος Συνέχεια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

20/03 Παγκόσμια ημέρα Γης (δράσεις)

22/03 Παγκόσμια ημέρα για το νερό (δράσεις)

Δράσεις με θέμα “Απόκριες στο Μουσείο”

31/3 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για το Μάρτιο

Απρίλιος Συνέχεια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Δράσεις με θέμα “Μετέωρα: Ζώα και Μανιτάρια”

30/04 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για τον Απρίλιο

Μάιος Συνέχεια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

14-15/05 Παγκόσμια ημέρα Αποδημητικών Πουλιών (δράσεις)

22/05 Παγκόσμια ημέρα Βιοποικιλότητας (δράσεις)

31/05 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για το Μάιο

Ιούνιος 15/06 Λήξη εκπαιδευτικών προγραμμάτων

21,28/06 Δράσεις “Κυριακή στο Μουσείο”

30/06 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας για τον Ιούνιο

Ιούλιος 03,10,17,24 Δράσεις “Κυριακή στο Μουσείο”

31/07 Λήξη διαγωνισμού “Φωτογράφος του μήνα – Φωτογράφος της χρονιά” για τον Ιούλιο

Αύγουστος 01/08 Πρόγραμμα “Γυναίκα και Φύση-έκθεση προϊόντων γυναικείων συνεταιρισμών

06-12/08 Φεστιβάλ περιβαλλοντικών ταινιών

31/08 Λήξη διαγωνισμού φωτογραφίας

Παρατηρήσεις:

1. Το πρόγραμμα του Μουσείου “Μανιταροδράσεις” συνεχίζεται όλο το χρόνο (συλλογή, γευσιγνωσία, γεύματα κτλ).
  2. Η εξειδίκευση των διαφόρων δράσεων θα ανακοινώνεται έγκαιρα.
  3. Η συνεργασία μας με το Πανεπιστήμιο Αθηνών θα συνεχιστεί, καθώς και με άλλους επιστημονικούς φορείς και περιβαλλοντικές οργανώσεις (Ορνιθολογική, WWF, Καλλιστώ, Φορέας Διαχείρισης Δαδιάς κτλ).
  4. Οι δράσεις αυτές στηρίζονται στην αμέριστη υποστήριξη της Περιφέρειας Θεσσαλίας και στο Δήμο Καλαμπάκας, τους οποίους και πάλι ευχαριστούμε θερμά, αλλά και σε ένα πρόγραμμα χορηγιών το οποίο θα λάβει χώρα το αμέσως επόμενο διάστημα.

Σας ευχαριστώ.