Καλαμπάκα, 28/09/2015

Θέμα: Ενταντικές προετοιμασίες για την 1η Γιορτή Μανιταριού 2-3-4 Οκτωβρίου στην Καλαμπάκα

Ενταντικές είναι οι προετοιμασίες για την 1η Γιορτή Μανιταριού 2-3-4 Οκτωβρίου στην Καλαμπάκα που διοργανώνει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μουσείο Μανιταριών. Οι διοργανωτές περιμένουν πολύ κόσμο αυτό το τριήμερο και για αυτό αυξάνουν τις προσπάθειές τους για μια επιτυχημένη γιορτή, που θα την κατοχυρώσει ως ένα μόνιμο θεσμό στην περιοχή.

Ήδη έχουν δηλώσει συμμετοχή ξένες αντιπροσωπείες, τοπικά χορευτικά συγκροτήματα, καλλιτέχνες που θα εκθέσουν τα έργα της μανιταροτέχνης τους, ενώ η συλλογή άγριων μανιταριών, που θα προσφερθούν δωρεάν με τη μορφή διαφόρων εδεσμάτων, θα κορυφωθεί αυτήν την εβδομάδα. Ήδη έφτασαν τα πρώτα μανιτάρια στο Μουσείο, από όπου και οι φωτογραφίες.
Οι άνθρωποι του Μουσείου αλλά και οι Μανιταροφιλικές οργανώσεις Ηπείρου και Δυτικής Μακεδονίας όπως και οι Μανιταρόφιλοι Ελλάδας που στηρίζουν την εκδήλωση, καλούν τον κόσμο να συμμετάσχει στη Γιορτή υποσχόμενοι μοναδικές και αξέχαστες στιγμές. Να είστε όλοι εκεί!