Διαγωνισμός Ζωγραφικής για μαθητές που συμμετέχουν στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μουσείο Μανιταριών, στα πλαίσια του ετήσιου προγραμματισμού του για το 2015-2016 διοργανώνει διαγωνισμό ζωγραφικής μεταξύ των μαθητών δημοτικών σχολείων που συμμετέχουν στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου. Ο Διαγωνισμός θα διαρκέσει για όσο χρόνο διαρκούν τα εκπαιδευτικά προγράμματα, δηλαδή μέχρι 15/6/2016.
Η θεματολογία του διαγωνισμού έχει σχέση με τη φύση, το περιβάλλον και τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει και στόχο έχει να αναδείξει την ευαισθησία και την αντίληψη τους σε σχέση με αυτά.
Η συμμετοχή στα εκπαιδευτικά προγράμματα είναι προφανές ότι μπορεί να λειτουργήσει ως ερέθισμα για τους μαθητές, αφού βασικός τους στόχος είναι η όξυνση και η μεγιστοποίηση αυτής της ευαισθησίας.
Ειδικότερα, σχετικά με τους όρους του διαγωνισμού:
1. Ο διαγωνισμός αφορά μαθητές που συμμετέχουν στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου.
2. Ο κάθε διαγωνιζόμενος συμμετέχει με έναν πίνακα, ο οποίος παραδίδεται ή αποστέλεται στο Μουσείο.
3. Η συμμετοχή μπορεί να είναι ομαδική και να αφορά όλη την τάξη που συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.
4. Για την ασφάλεια κάθε έργου, πρέπει να είναι τοποθετημένο σε χαρτόνι και με μίνιμουμ διαστάσεις 35Χ50 cm
5. Πίσω από κάθε έργο θα πρέπει να υπάρχουν πλήρη στοιχεία του μαθητή (επώνυμο, όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο, email, τάξη, σχολείο).
6. Οι πίνακες που θα παραληφθούν δεν επιστρέφονται και θα μείνουν στο αρχείο ζωγραφικής του Μουσείου.
7. Οι συμμετέχοντες συμφωνούν εκ τω προτέρων σε πιθανή δημοσιοποίηση των έργων τους χωρίς να απαιτείται η επιπλέον άδειά τους.
8. Όλοι οι πίνακες θα αναρτηθούν στην αίθουσα “Ασπροπάρης” του Μουσείου και θα εκτίθενται μέχρι 30/7/2016
9. Ειδική επιτροπή θα αναδείξει τους τρεις νικητές του διαγωνισμού που θα προέρχονται από τρεις ομάδες: Α-Β Δημοτικού Γ-Δ Δημοτικού και Ε-ΣΤ Δημοτικού
10. Όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν έπαινο για τη συμμετοχή τους, ενώ οι νικητές θα λάβουν δώρα που θα ανακοινωθούν από την ιστοσελίδα μας.
Υπεύθυνες Διαγωνισμού: κα Μπακογιάννη Ελένη και κα Παπακώστα Ελευθερία.